Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dla Dzieci

Czcionka:

Urszula Sieńkowska-Cioch : Przygody jeża Szymona : jesień-zima

Pięknie ilustrowana książka dla najmłodszych. Co się dzieje w gospodarstwie jesienią i zimą? Jak zmienia się przyroda? Co robią zwierzęta leśne i domowe w tym okresie? O tym wszystkim dowiemy się dzięki przygodom jeża Szymona.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dominika Gałka : Przygody Fenka: wytrwałość

Fenek dostał od rodziców wspaniały prezent - rower! Bardzo się cieszy ale jednocześnie trochę się martwi, bo nie umie jeszcze na nim jeździć. Co zrobi Fenek, żeby opanować nową umiejętność, i kto mu w tym pomoże? Bywa, że dzieci zniechęcają się niepowodzeniami. Nie chcą podejmować kolejnych prób, denerwują się, smucą. Przed rodzicem staje wtedy nie lada wyzwanie, aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego warto próbować, nie poddawać się, szukać sposobu, aby sprostać zadaniu. Przy czym trzeba również pamiętać o tym, że porażka jest również częścią życia. Wśród cennych rad od Eksperta znajdziecie również te motywujące do większej wytrwałości, a warto uczyć wytrwałości dzieci już od najmłodszych lat i pokazywać im, że na końcu drogi czeka nagroda, np. nowa umiejętność.

Źródło: [nieprzeczytane.pl]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Monika Ślizowska - Śnieżne baśnie z kufra Świętego Mikołaja 

Zajrzyjcie do Mikołajowego kufra pełnego zimowych baśni!

Daleko, daleko na północy, w małej drewnianej chatce stary Mikołaj siada wygodnie w fotelu. Oj, napracował się on bardzo, w końcu musiał dotrzeć do tylu dzieci! A wy rozpakowaliście już swoje prezenty? Chcecie sięgnąć po jeszcze jeden?
Oto najpiękniejsze świąteczne opowieści: o władczyni mroźnej krainy, o staruszce wzniecającej zamiecie i o dziewczynce ze śniegowych gwiazdeczek.

[źródlo opisu i okładki: https://www.taniaksiazka.pl/sniezne-basnie-z-kufra-swietego-mikolaja-monika-slizowska-p-1419569.html ]

 


Wojtkowicz-Skóra Patrycja, Jednoróg Justyna- Elementarz ekologiczny 

"Elementarz ekologiczny" to świetny sposób, aby zainteresować dziecko wiedzą o ekologii. Książka pokazuje czytelnikom, jak poważny jest stan naszej planety i motywuje do działania. Tytuł porządkuje wiedzę, otwiera oczy i pokazuje, ile jest sposobów, aby bez wielkiego wysiłku zmieniać świat na lepsze. Zwraca uwagę na to, jak segregować odpady (przede wszystkim pokazuje po co to wszystko i co się z tymi śmieciami dzieje później), tłumaczy, jak unikać używania plastiku i jak oszczędzać cenną wodę, a co najważniejsze pokazuje, jak zdrowo żyć – zgodnie z zasadą zero waste. Elementarz ekologiczny pokazuje i uczy, że żeby dbać o środowisko należy zacząć od własnego podwórka.

[źródło opisu i okładki: https://www.empik.com/elementarz-ekologiczny-wojtkowiak-skora-patrycja,p1248493287,ksiazka-p ]

 

 


Liane Schneider - Zuzia w czasie pandemii 

"Mądra Mysz. Zuzia w czasie pandemii" to bardzo aktualna książka w czasie pandemii koronawirusa. Zuzia przeżywa teraz to samo, co wiele dzieci na całym świecie: nie może chodzić do przedszkola, nie wolno jej spotykać się z koleżankami i kolegami. Nie może też bawić się z nimi na placach zabaw. Nie odwiedza babci i dziadka. Musi często myć ręce. Pewnie też nie pojedzie na wakacje. Ale przecież czas w domu można wykorzystać wspólnie z rodziną. Mogą upiec coś razem, majsterkować, gotować, dużo się bawić, na parapecie lub balkonie założyć własny ogródek. Takie pomysły sprawiają frajdę nawet wtedy, kiedy nie wolno wychodzić na zewnątrz. Dzięki Internetowi i telefonom można porozmawiać ze wszystkimi osobami, które się lubi. Zuzia pokazuje, że razem na pewno przetrwamy ten trudny czas.

[źródło opisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4939268/zuzia-w-czasie-pandemii ]


Miraculous Biedronka i Czarny Kot: gotuję z Biedronką 

Książka kulinarna dla małych miłośników gotowania i popularnej bajki. Znajdziemy w niej 80 przepisów na słodkie i słone dania dostosowane trudnością do umiejętności młodych kucharzy. W środku ABC gotowania, wiele ciekawostek dotyczących kuchni i ulubionych kreskówkowych bohaterów.

[żródło opisu i okładki: https://www.empik.com/biedronka-i-czarny-kot-gotuje-z-biedronka,p1219792841,prasa-p ]

 

 


Agnieszka Pawłowska - Wiewióreczka Leti: uważność i życzliwość wobec siebie 

Kraina Uważności to seria książeczek o potędze UWAŻNOŚCI dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. To lektura dla najmłodszych, jednak mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.

„Wiewióreczka Leti – uważność i życzliwość wobec siebie”, to właściwie książka dla każdego z nas – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Opowieść o małej wiewióreczce pokazuje nam, jak istotne i wspierające w naszym życiu jest rozwijanie przyjaźni z samym sobą.
 
[źródło opisu i okładki: https://www.empik.com/wiewioreczka-leti-uwaznosc-i-zyczliwosc-wobec-siebie-pawlowska-agnieszka,p1245498634,ksiazka-p?fromSearchQuery=wiewi%C3%B3reczka+leti]

 

Jorg Muhle- Dwa dla mnie, jeden dla ciebie 

Dowcipna książka obrazkowa o tym, jak trudno dzielić się z innymi. Nowy rozbrajający hit autora bestsellerowych książek kartonowych o króliczku.

Niedźwiedź po drodze do domu znajduje w lesie trzy smakowite grzyby. Jego przyjaciółka, łasica, smaży je na patelni. Ale gdy siadają do stołu, pojawia się problem: jak podzielić trzy między dwoje? Każde z przyjaciół ma na ten temat inne zdanie i całe mnóstwo argumentów. Tak zaczyna się sprzeczka – a gdzie dwóch się kłóci…

W serii "Polecone z Zagranicy" ukazują się przekłady ilustrowanych książek dla dzieci, którymi wybitni twórcy podbili serca najmłodszych czytelników na całym świecie.

[źródło poisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4940675/dwa-dla-mnie-jeden-dla-ciebie ]

 


Anita Głowińska - Kicia Kocia gotuje 

Kicia Kocia z babcią nigdy się nie nudzi. Dzisiaj zajmują się prawdziwym kucharzeniem! Zobacz, co upiekła Kicia Kocia.

"Kicia Kocia" to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się poruszać w codziennym życiu.

[źródło opisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/147034/kicia-kocia-gotuje ]

 


Jorg Muhle - Śpij, króliczku 

Urocza, prosta książka, która pomoże ułożyć dziecko do snu.

Jest już późno, króliczek szykuje się do snu. Trzeba mu pomóc. Klaśnij w ręce, żeby przebrać go w piżamę. Przygotuj poduszkę. Podrap króliczka w uszko, pogłaszcz po plecach. Przewróć stronę, żeby go przykryć, i daj mu buziaka na dobranoc. I pamiętaj, żeby zgasić światło! Pstryk.

[żródło opisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4235583/spij-kroliczku ] 

 

 


Alexander Steffensmeier- Krowa Matylda szuka skarbu 

Krowa Matylda zazwyczaj towarzyszy listonoszowi w roznoszeniu poczty. Pewnego dnia w swoim kartonie odkrywa kartę z dziwnymi znakami. To na pewno mapa wskazująca drogę do skarbu! Czy naprawdę w gospodarstwie leży zakopany skarb? Matylda i jej przyjaciele potajemnie podążają za wskazówkami. Trop prowadzi do ogródka warzywnego. Rozpoczynają się wielkie wykopy.

[źródło opisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/308100/krowa-matylda-szuka-skarbu ]

 

 

 


Chomik Zenek chciałby wyjść z klatki. Książka o strachu  

Seria jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci i skupia się na temacie emocji. Każda z książek opowiada prostą historyjkę jakiegoś zwierzątka, która ma na celu przybliżenie dziecku jednej z nich. Bohaterem książki o strachu jest chomik. Mimo że postaci to zwierzątka, zachowują się one jak dzieci – bawią się, mają przyjaciół, rodzinę, przeżywają różne emocje i stają przed różnymi problemami.

Atuty:

  • książka w zabawny sposób opowiada o różnych emocjach, uczy je rozpoznawać i sobie z nimi radzić,
  • bohaterami są lubiane przez dzieci zwierzęta,
  • każda historia dobrze się kończy,
  • zabawne ilustracje przyciągną uwagę dziecka.

[źródło okładki i opisu: https://www.empik.com/chomik-zenek-chcialby-wyjsc-z-klatki-ksiazka-o-strachu-opracowania-zbiorowe,p1248932139,ksiazka-p]Zofia Stanecka, Marianna Oklejak - Basia i śmieci 

Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska. „Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem?” – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. „Bo wieloryby nie mogą jeść torebek” – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:
- czym jest ekologia,
- jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
- jak nasze działania wpływają na przyrodę,
- co możemy zrobić, żeby zmienić nasze nawyki.

Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice, i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

Doceniając proekologiczny przekaz „Basi i śmieci”, książkę swoim patronatem objęły WWF i Greenpeace.

[żródło opisu i okładki: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4901960/basia-i-smieci ]


Ewa Nowak - Mecz o wszystko czyli dzień z życia piłkarza. Czytam sobie. Poziom 3

 Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat.

 

Wielogodzinne mordercze treningi, analizowanie gry przeciwnika, mecze sparingowe – wszystko dla kilkunastu minut chwały na boisku. W emocjonującej opowieści z serii „Czytam sobie” Ewa Nowak pokazuje, że bycie piłkarzem to naprawdę ciężka praca.

 

 


 Król Lew. Kocham ten film

Dla mieszkańców Lwiej Krainy nastał wielki dzień. Dziś mieli uczcić narodziny Simby, syna króla Mufasy. Choć pora była wczesna, ogromne czerwone słońce już prażyło, oświetlając niekończący się pochód, który ciągnął do miejsca uroczystości.

To właśnie pod Lwią Skałą – królewską siedzibą – wyznaczyły sobie spotkanie zwierzęta z afrykańskiej sawanny. Nie wszyscy jednak cieszyli się z narodzin Simby. Królewski brat, lew Skaza, nie zjawił się na ceremonii…

 

 


Agnieszka Stelmaszyk - Biuro Śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy. Skradziona kolekcja 

W czwartym tomie poznajemy historię Rudolfa Perkalika, projektanta mody, któremu na chwilę przed pokazem, ktoś wykrada najnowszą kolekcję. Tomuś i jego pomocnicy ruszają do akcji, a podejrzanych jest wielu. Jest asystentka pana Rudolfa, która lubi sztuczną biżuterię i koraliki, jest krawcowa, pani Ewa, ale także konkurentka projektanta, pani Natalia. Detektywów czeka nie lada wyzwanie. Na szczęście mogą liczyć na pomoc sierżanta Janusza Rychlickiego, który docenia talent Tomusia i chętnie z nim współpracuje.

 

 

Źródło opisu i okładki: http://www.zielonasowa.pl/skradziona-kolekcja-biuro-sledcze-cz-4-tomus-orkiszek.html


Grażyna Bąkiewicz - Korniszonek

Jak się uczyć, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. Zdwajają wysiłki, kiedy w ich ręce wpada księga z zaklęciami.

 

Książka otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004.

 

 

 

Źródło opisu i okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/grazyna-bakiewicz,klara-wicenty/korniszonek.html


Sir Steve Stevenson - Agata na tropie. Kradzież nad Niagarą

Agata to dziewczynka obdarzona niezwykłą pamięcią i intuicją, która marzy o pisaniu książek detektywistycznych. Dwunastolatka podróżuje po świecie, aby rozwiązywać najbardziej zawikłane zagadki. Towarzyszą jej zwariowany kuzyn Larry, wierny kamerdyner oraz kot Watson.

W hotelu przy wodospadzie Niagara dokonano kradzieży. Najbardziej poszukiwany w Kanadzie złodziej obrabował sejf śpiewaczki operowej, rozpływając się niczym duch wraz
z biżuterią ogromnej wartości. Tylko Finderowie, którzy ścigają go przez gęste lasy zamieszkałe przez łosie i brunatne niedźwiedzie, mogą dorównać mu sprytem!

 

 


Rachel Renee Russell - Dzienniki Nikki. Ja wiem lepiej

Dzienniki Nikki to zapiski zmagań nastolatki, która musi dopasować się do swojej nowej szkoły i przetrwać.
Ze śmiesznymi rysunkami autorki i jej młodszej córki.

 Nikki zaczyna się nagle interesować dziennikarstwem – w wydaniu szkolnym, co być może ma związek z tym, że wredna MacKenzie prowadzi w szkolnej gazetce dział plotek, a także z tym, że w szkole pojawia się pewna plotka o Brandonie – Nikki wolałaby, żeby MacKenzie zachowała ją dla siebie. Nikki dołącza do redakcji... i ląduje w dziale porad! Z początku odpowiadanie na listy dzieciaków jest fajne, ale kiedy skrzynki Panny „Ja wiem lepiej” zaczynają być zasypywane prośbami o pomoc, Nikki czuje, że sama potrzebuje pomocy. Na szczęście u jej boku (i przy klawiaturze) wiernie trwają jej przyjaciółki, Chloe i Zoey!


Kilka bajek o duszku Eugeniuszku

Duszek Eugeniuszek mieszka w małym miasteczku, w starym domku i… narzeka, że nie ma przyjaciół. Ale to się zmieni szybciej, niż się Wam wydaje.

Kilka bajek o duszku Eugeniuszku to zbiór ciepłych, zabawnych opowieści o przyjaźni, zrozumieniu i akceptacji samego siebie. Ale uwaga: czytanie tej książki grozi niejednym dreszczykiem na plecach...

 

 

 


Jan Ivens - Wiktor i piraci

Wiktor i Tymek jadą nad morze i spędzają wspaniały, pełen przygód dzień na plaży.                                                     W pewnej chwili wiatr porywa latawiec razem z Tymkiem. Czy Wiktor uratuje przyjaciela?

                                     

 

 

 


 

Barbara Kosmowska - Kolorowy szalik

 

Do klasy dołączył Nowy. Ma dziwne ubrania, własne zdanie i zwyczaje. I wcale nie zabiega o przyjaźń.                Jakby mu na nikim nie zależało. Bez wątpienia jest jakiś inny. W każdym razie nie swój…                                           Ech, naprawdę niełatwo go rozgryźć… Zresztą, czy warto? Przecież od razu widać, że słodko nie będzie…                   A jednak aż korci, żeby do niego zagadać – Nowy jest taki intrygujący!

Komu trudniej? Nowemu czy reszcie klasy? Zwykle rację ma „reszta”, bo siła w grupie. Ale czy zawsze?                      Czy również tym razem?

Dwie opowieści o tym, jak bardzo bywamy nieuważni…


Grzegorz Kasdepke - Pamiątki detektywa Pozytywki

 

Sympatyczny detektyw Pozytywka, robiąc porządki w siedzibie swojej agencji              detektywistycznej "Różowe okulary", odnalazł różne zapomniane przedmioty – pamiątki dawno już rozwiązanych zagadek. W tej właśnie, trzeciej z cyklu książce mali czytelnicy mogą prześledzić, jak sprytny detektyw rozwikłał kolejne trudne sprawy.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny