Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Szlachetne zdrowie!

Utworzono dnia 05.02.2021
Szlachetne zdrowie
 Nikt się nie dowie
 Jako smakujesz 
Aż się zepsujesz.
(Jan Kochanowski "Na zdrowie")
 
W tych trudnych czasach życzymy Państwu zdrowia i zachęcamy do wysłuchania fraszki „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego czytanej przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi: https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR02b79pbYMsO_sQm1XJfKyinaIzzaE1o1N7jwzaSpkIK8GfO0FwihV7Mi8&v=vpXylRgnJ2E&feature=youtu.be
czytaj dalej na temat: Szlachetne zdrowie!

Biblioteka cyfrowa Polona

Utworzono dnia 19.01.2021

Serdecznie zachęcamy do korzystania ze zbiorów cyfrowej biblioteki POLONA.  Biblioteka ta udostępnia na swojej stronie, zupełnie za darmo, audiobooki dla dorosłych i dla dzieci: Zbiory | Polona

Dla fanów latających maszyn- lotnictwo sportowe na drukach ulotnych. Kolekcja ta obejmuje druki ulotne z lat 1910–1939 związane tematycznie z lotnictwem sportowym. Znajdziemy tu regulaminy i instrukcje oraz programy imprez, zawodów i konkursów sportowych, afisze, odezwy oraz ulotki: " Lotnictwo sportowe na drukach ulotnych z lat 1910-1939 ".

Ciekawostki o narciarstwie, czyli druki ulotne, afisze, informatory, programy i regulaminy zawodów i imprez związanych z narciarstwem oraz przewodniki turystyki narciarskiej ze zbioru : "Narciarstwo w latach 1900-1945". 

czytaj dalej na temat: Biblioteka cyfrowa Polona

Bezpłatny spektakl dla dzieci „Bajka o wesołym Ludwiczku

Utworzono dnia 16.01.2021

Spektakl dla dzieci „Bajka o wesołym Ludwiczku” Spektakl powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju „TAK CZY OWAK”, która do wspólnego działania zaprosiła stowarzyszenie „CARPE DIEM PO CHARUPSKU” oraz Sieradzkie Centrum Kultury. Połączono siły do tego, żeby powstała odpowiedz na sytuację pandemiczną w której to kultura trafia bezpośrednio do domów i szkół jej odbiorców. Dzięki tej inicjatywie nagrany został pierwszy amatorski spektakl teatralny dla dzieci w całości przygotowany przez uczestników tego działania. Życzymy dobrej zabawy i miłego oglądania.

Bajkę można obejrzeć na stronie Sieradzkiego Centrum Kultury od 15 stycznia 2021 r.: Spektakl dla dzieci: Bajka o wesołym Ludwiczku - YouTube.

"Ada i jej cztery przygody" audio i e-book dostępne bezpłatnie!

Utworzono dnia 14.01.2021

Miło nam poinformować, iż nasza Biblioteka dołączyła do programu realizowanego przez Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia, którego partnerem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg w Warszawie, a współfinansowanego przez MKiDN. Głównym celem tego projektu jest przede wszystkim wspieranie czytelnictwa oraz zainteresowanie sztuką i literaturą dzieci w wieku szkolnym.

W tym celu Fundacja wydała książkę "Ada i jej cztery przygody" autorstwa Jana Kerdena, którą udostępniła bezpłatnie jako e-book (formaty mobi, epub, pdf) oraz audiobook czytany przez panią Olgę Bończyk (format mp3). Pliki można pobrać korzystając z poniższego adresu:

https://fundacjawilkonia.pl/index.php/2020/11/17/ada-i-jej-cztery-przygody/.

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012:

          cyt:„Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody" w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wikonia.

Ferie z biblioteką!

Utworzono dnia 05.01.2021

W tym roku ferie zimowe wyglądają zupełnie inaczej niż zwykle. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią większość dzieci spędzi je w domu. Chcąc umilić naszym Czytelnikom ten czas przygotowaliśmy kilka propozycji dostępnych on-line i zupełnie za darmo. Zachęcamy do skorzystania z nich!

Wydawnictwo Greg udostępniło za darmo e-book ze zbiorem wybranych łamigłówek i zadań edukacyjnych oraz malowanek z wydawanych przez w/w wydawnictwo książek: Zagadki_i_malowanki.php (greg.pl) oraz e-book ze zbiorem opowiadań i wierszy: Wirusowy_Alarm.php (greg.pl).

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania bajki  pt. Opowieści babci Gruni Edyty Zarębskiej. Projekt „Zrealizowano w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”, a słuchowisko powstało w studio Polskiego Radia. Poszczególne odcinki bajki znajdują się w serwisie youtube: Śpiewająca Biblioteka - YouTube.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi na kanale: DKK w Łodzi i woj. łódzkim - YouTube , udostępniła wywiady przeprowadzone on-line ze znanymi i lubianymi pisarzami.

W serwisie Lustro Biblioteki udostępniono listę 200 bibliotek w Polsce i ponad 100 na świecie, z których zasobów można korzystać on-line i za darmo: 300 bibliotek cyfrowych – czytaj on-line za darmo i legalnie! - Lustro Biblioteki

Zachęcamy również do polubienia i obserwowania strony Mała książka - wielki człowiek - Strona główna | Facebook. Można tam uzyskać wiele ciekawych informacji , ale również uczestniczyć w spotkaniach on-line, jak np. : Czytanie i baraszkowanie z maluchami.

Wiele ciekawych pozycji klasyki literatury polskiej i światowej dostępne są na stronie:

czytaj dalej na temat: Ferie z biblioteką!

Życzenia

Utworzono dnia 18.12.2020

Obraz zawiera dwie czerwone bombki na błękitnym tle

UWAGA!

Utworzono dnia 30.11.2020

Drodzy Czytelnicy, informujemy, iż od dnia 30 listopada do 17 stycznia 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Sieradzu z/s w Charłupi Małej będzie otwarta dla czytelników przy zachowaniu obowiązującego limitu powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19, zgodnie z wytycznymi MKiDN i GIS.

                                       Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku

w godz. 8:00-16:00

Działalność kulturalna biblioteki w zakresie organizacji imprez z udziałem widowni oraz w zakresie szkoleń, spotkań czy zebrań wstrzymana do odwołania.

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!

czytaj dalej na temat: UWAGA!

Udostępnianie i zwrot zbiorów

Utworzono dnia 12.11.2020

Biblioteka Narodowa, na podstawie § 6 ust. 11b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, rekomenduje udostępnianie zbiorów na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników. Udostępnienie może odbyć się: przed wejściem do budynku biblioteki. Zbiory w tym przypadku muszą być przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich. Nie wolno dopuścić do tworzenia kolejek przed budynkiem biblioteki.

Procedura zwrotów i wypożyczania książek (obowiązuje od 7-29 listopada 2020 r.):

  • czytelnik zamawia wybrane publikacje

                          telefonicznie (43 822 25 13 lub 512-862-733)

                          lub e-mailowo: gbp.charlupia@pbp.sieradz.pl 

                                                   Filia biblioteczna w Chojnem: fbchojne@op.pl

                                                   Filia biblioteczna w Grabowcu: fbgrabowiec@op.pl

  • bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,
  • bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,
  • o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.

Zapraszamy do korzystania z katalogu on-line: https://www.sieradz-gbp.sowa.pl/

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów bibliotecznych on-line:

 

czytaj dalej na temat: Udostępnianie i zwrot zbiorów

Filia w Biskupicach- ważna informacja!

Utworzono dnia 09.11.2020

Drodzy Czytelnicy, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną związaną z wirusem SARS-Cov-2 informujemy, iż Biblioteka w Biskupicach  będzie nieczynna dla CZYTELNIKÓW  od 7 do 29 listopada 2020r.

Jednocześnie informujemy, iż w sprawach pilnych można się z nami skontaktować telefonicznie lub poprzez e-maila:

Telefon: 43 822 25 13

Kontakt e-mail: gbp.charlupia@pbp.sieradz.pl

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!

czytaj dalej na temat: Filia w Biskupicach- ważna informacja!

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 5

W poprzednim tygodniu: 35

W tym miesiącu: 30

W poprzednim miesiącu: 159

Wszystkich: 11937